Jak korzystnie założyć konto w banku?

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez konta bankowego. Teoretycznie, podstawowy rachunek płatniczy banki mają obowiązek zapewnić wszystkim chętnym za darmo – teoretycznie, ponieważ zwykle ROR wiąże się z jakimiś opłatami. Jak więc założyć konto, które kosztuje najmniej, a nawet pozwala zarobić?

Jak wybrać odpowiedni rachunek osobisty?

Założenie standardowego konta w każdym banku jest darmowe, ale za dodatkowe usługi trzeba już płacić. Ile? To zależy od banku oraz rodzaju usług. Najtaniej wychodzą konta w ramach bankowości elektronicznej, ale wszystkie transakcje trzeba wykonywać samodzielnie, a załatwienie sprawy w naziemnej placówce, jak np. wypłata gotówki z kasy, kosztuje więcej niż w przypadku standardowego rachunku.

Z kolei osoby, które wolą korzystać z obsługi placówek naziemnych, powinny szukać kont, których obsługa kosztuje najmniej – należy sprawdzić między innymi koszty zlecenia przelewu i opłacania rachunków, warunki wpłaty i wypłaty gotówki, dostępność kart debetowych i kredytowych.

Często też można się natknąć na promocje bankowe – za założenie konta bank oferuje premię lub korzystne oprocentowanie. Taka promocja zwykle jednak oznacza, że trzeba wykupić jeszcze jakiś produkt bankowy albo premia wypłacana jest dopiero po spełnieniu określonych warunków.

Szansa na dodatkowe oszczędności

Samo konto to jedno, dodatkowe usługi to drugie. W wielu bankach ROR łączy się z kontem oszczędnościowym, które może mieć bardzo korzystne oprocentowanie, ale trzeba sprawdzić, jakie są warunki umowy – wyższe oprocentowanie może dotyczyć np. jedynie kwoty do 20 tys. zł bądź też obejmuje tylko konkretny przedział czasowy.

Ważnym punktem jest karta płatnicza oraz płatności BLIKIEM – płatności kartą na określoną kwotę w ciągu miesiąca lub określona liczba transakcji bezgotówkowych zwalniają właściciela konta z opłat za prowadzenie ROR, a niektóre banki wypłacają premię, na przykład za minimum trzy płatności BLIKIEM na kwotę 5 zł każda.

Atrakcyjne promocje bankowe dotyczą także kredytów i pożyczek – posiadacze konta w danym banku zyskują prawo do pożyczki na atrakcyjnych warunkach lub mogą liczyć na zmianę planu spłaty kredytu.

Kolejna funkcja, dzięki której konto zyskuje na atrakcyjności, jest możliwość prowadzenia IKZE, czyli konta emerytalnego – wpłacając co miesiąc na rachunek IKZE określoną kwotę można liczyć na gwarantowany zysk i dodatkową premię.

Ciekawe aplikacje

Wybierając bank, w którym chce się mieć własne konto, warto zwrócić uwagę na dodatkowe opcje, dzięki którym można zarządzać swoimi finansami i pomnażać nagromadzone oszczędności.

Coraz popularniejsze są aplikacje na smartfony, które zapewniają na bieżąco dostęp do własnych pieniędzy, również gdy jest się poza domem. Aplikacja może dotyczyć chociażby zarabiania na kryptowalutach – jest to usługa online, o której więcej można przeczytać na przykład na jakdorobic.com.

Kolejną usługą, z której można korzystać w ramach bankowego konta, jest kantor online – bardzo wygodne narzędzie dla osób spłacających kredyt w obcej walucie lub często wyjeżdżających za granicę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *