Jak zaoszczędzić na alkoholu?

Alkohol, szczególnie ten z legalnego źródła i dobrej jakości, nie jest tani. Nawet spożywając alkohol sporadycznie, i tak trzeba się liczyć z niemałym wydatkiem, a przy organizowaniu imprez okolicznościowych jest to często jedna z najdroższych pozycji w budżecie. Jak te koszty obniżyć?

Jak kupować taniej alkohol?

Niższe ceny są w hurtowniach alkoholu, choć ich oferta nie jest zawsze dostępna dla klientów detalicznych i żeby skorzystać ze zniżki, trzeba jednorazowo zakupić większą liczbę butelek. Tańszych alkoholi można też szukać w dyskontach spożywczych, ale raczej nie będą to produkty premium. Czasami w sklepach są promocje na wybrane marki alkoholi lub przy zakupie np. trzech butelek otrzymuje się czwartą gratis. Takie promocje są jednak rzadkością, zwykle tylko w okolicach świąt i dłuższych weekendów.

Generalnie opakowania o większej pojemności są bardziej opłacalne, czyli taniej wyjdzie kupić litrową butelkę wódki niż dwie półlitrowe albo kilka „małpek”. Ceny w sklepach online też mogą być niższe, ale trzeba wtedy zwrócić uwagę na koszty wysiłki – potrafi być ona na tyle droga, że wyrówna uzyskane na cenie oszczędności.

Samodzielne produkowanie alkoholu – czy można tak robić?

Skoro sklepowy alkohol jest drogi, to może warto go zrobić samodzielnie? Obecnie domowa produkcja mocnych alkoholi czy spirytusu jest w legalna, jeśli posiadamy stosowne zezwolenie. Jednak tajemnicą poliszynela jest, że niemal cały produkowany w Polsce alkohol na domowe potrzeby, powstaje bez odpowiednich zezwoleń, których uzyskanie jest czasochłonne i problematyczne. Polskie ustawodawstwo podąża jednak w kierunku coraz większej liberalizacji – prawdopodobnie za niedługi czas, podobnie jak w wielu europejskich krajach, będzie można produkować na własne potrzeby, choć prawdopodobnie nie będzie można takiego alkoholu sprzedawać. Już teraz zakup sprzętu do destylacji (a także innych składników  niezbędnych w przygotowaniu domowego alkoholu, np. drożdży gorzelniczych),  jest zupełnie legalny i powszechnie dostępny.  . Jakie więc trzeba ponieść wydatki przygotowując własny alkohol?

Wydatki wiążą się z zakupem surowca do produkcji alkoholu (mogą to być owoce, zboża, czy zwykły cukier lub glukoza), drożdży gorzelniczych lub winnych,, a także nabyciem aparatury przeznaczonej do domowej destylacji. Niektórzy taki sprzęt przygotowują samodzielnie, ale taka prowizorka zwykle okazuje się być mało wydajna, a gotowy alkohol raczej nie zachwyca smakiem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest specjalnie zaprojektowana i odpowiednio wykonana aparatura – najlepiej miedziana – jak destylatory i kolumny rektyfikacyjne dostępne na  https://dobrydestylator.pl/, które można dowolnie skonfigurować w zależności od potrzeb. Przykładem sprzętu, który świetnie się sprawdzi do produkcji domowych nalewek, jest: https://dobrydestylator.pl/potstill-fi-76.

Gdzie szukać surowca?

Najłatwiej pod tym względem mają właściciele gospodarstw rolnych, ogródków działkowych i ogrodów przydomowych, ponieważ mogą po prostu skorzystać z tego, co wyhodowali. Do produkcji alkoholu można wykorzystać różnego rodzaju zboża, owoce, zioła, kwiaty, przy czym typowym błędem nowicjuszy jest przekonanie, że do wina albo nalewki nadawać się będą odpady produkcyjne, jak obite jabłka, których nie można sprzedać – wszelkie wady surowca wpłyną na końcowy smak alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *